Somogyi Aprók tánckar

Fellépés

Néptánccsoport

    1979-ben Németh Ágnes vezetésével indult meg a "Somogyi Aprók" néven ismert kis- és nagy tánccsoport munkája. Állandó szereplői iskolai városi és megyei ünnepségeknek, művészeti szemléknek. Rendszeres résztvevői a "Somogy-Tolna-Baranya" néptánc találkozóknak, antológiáknak. Intézményünkben kb. 80 gyerek tölti szabadidejének jelentős részét a népművészet e gyönyörű ágának tanulásával. Kitartó erőfeszítésükkel és lelkesedésükkel érik el a magas színvonalat. Az általános iskola befejezése után a Somogy Táncegyüttesben folytatják tovább táncosaink a megkedvelt munkát. A csoport anyagi fenntartása az iskola, a Latinca Művelődési Ház és a szülők összefogásával, áldozatvállalásával lehetséges. Egyre több falu keresi a csoport vezetőjét, vállalva a költségeket, hogy a falusi gyökerü néptánc hagyomány ismét visszakerüljön szülőhelyére, hogy bemutassák a lassan kihalóban lévő népi örökségünket. A hétvégék gyakran telnek utazással, alsószoknyák vasalásával, melynek fáradságát feledteti a zúgó taps, a pörgő szoknyák szépsége, a fiúk csapásainak magyaros büszkesége.

Eredmények:

A Somogyi Aprók Gyemektáncegyüttes

Az együttes 1979. óta folytatja folyamatosan munkáját, neveli Somogy megye és Kaposvár. néptáncos utánpótlását általános iskolás tanulók részvételével.
A táncoktatás két korosztályban folyik l.-4. osztályos és 5-8. osztályos tanulókkal.
Az Együttes sok éven keresztül a Tóth Lajos - ma a Kodály Zoltán Ének-Zenei Általános Iskola és a Latinca Sándor Művelődési központ - ma Szakszervezeti Művelődési Ház - közös fenntartásában működött.
A nehéz gazdasági helyzet következtében rákényszerült, hogy önállóan gazdálkodjon, így 1991. májusában a "Somogyi Aprókért" Alapítványt hozta létre így gondoskodott saját fenntartásáról.

A táncos fiatalok több alkalommal szerepeltek külföldön.
Jártak Spanyolországban, Olaszországban, Romániában (Marosvásárhelyen)
Finnországban (Raumába), ahol Kaposvár városát képviselték.
A hazai gyermektáncfesztiválokon rendszeresen bemutatják koreográfiáikat. 1993. évben először vettek részt műsorukkal a Gyermektáncantológán.

A táncegyüttes célja a magyar néptánc értékeinek megőrzése és elsajátítása. Fő feladata az utánpótlás nevelése, az, hogy minél több fiatal ismerkedhessen meg hazánk folklórértékeivel.
A gyerekeknek minden évben a nyári szünetben edzőtábort szerveznek. Ennek célja a folklór és a hagyomány teljesebb megismertetése kitekintve a népi iparművészet alkotásaira is.
Erre a napi munkában nincs idő és lehetőség, de nagy szükség van ezen értékek megismertetésére is, mivel a táncosok a szorgalmi idő alatt a néptánc elemeit tanulják és a koreográfiákat sajátítják el.
Műsorszámaik nem hiányozhatnak a megye és a város kiemelkedő rendezvényeiről sem. Fellépnek kistelepüléseken, kisközösségekben is nagy lelkesedéssel.
Tanfolyamokat szerveznek, hogy minél több kisdiákkal megismertethessék ezt a csodás világot, a néptánc világát.
Az együttes vezetője Németh Ágnes tanító.
Az együttest a Zengő népzenei együttes kíséri Bergics Lajos vezetésével.

Az együttes elérhetősége:

Cím:

Email: nagnes@kodaly-kap.sulinet.hu